Blog
krótkie myśli
PHK1
0 obserwujących 117 notek 97403 odsłony
PHK1, 28 grudnia 2008 r.

Leszek Kolakowski w życiu narodu

 

Cóż, autor wydanej przez Aneks książki uważa, że są to sprawy dobrze znane, w przeciwieństwie np. do komunistycznego rewizjonizmu, któremu poświęca wiele u wagi. Nie zdziwiłbym się, gdyby ten czy ów czytelnik po lekturze "Opozycji. .. " doszedł do wniosku, że wolność zawdzięcza Polska. .. Leszkowi Kołakowskiemu - tak napisał Krzystof Masłoń 14 lat temu o książce Andrzeja Friszke "Opozycja polityczna w PRL 1945--1980". Wydawnictwo Aneks, Londyn 1994.

http://new-arch.rp.pl/artykul/31253.html

Wybór tekstów

 

Leszek Kołakowski na deskach teatrów, półkach ksiegarni, aulach, mediach. Czepiam się Leszka Kołakowskiego tylko i wyłącznie w kontekście jego obecności na pogrzebie Heleny Wolińskiej. Szukałem informacji, gdzie mieszka filozof , że jest tak wszechobecny w polskim życiu. Jeśłi mieszka w Polsce to musiał na pogrzeb polecieć samolotem i mieć wyjątkowo bliskie kontakty z tą stalinowską prokurator, a mniem , ze mieszka. Przeglądam tylko teksty w Rzeczpospolitej z ostatnich kikunastu miesięcy.  Zauważam jak wiele nazwisk powtarza się , jak wiele nagród i wyróżnień środowiska przyznają tym samym ludziom niby za różną działalność. Czuję coś w rodzaju' karuzeli stanowisk'. Czytam jak wielu piszących cytuje bohatera mojego tekstu chcąc dodać sobie mądrości i ważności.

 

Czytam jak Leszek Kołakowski jest tylko wymieniany, a gdzie inne nazwiska? Nie znajduję wzmianki , że to partia pozbyła się filozofa , a nie , że on sam jako pierwszy złożył legitymację w proteście. Dużo miejsca gazeta poswięciła marcowi68 stąd i o Kołakowskim ciut więcej w wyszukiwarce na 2008r. 

 

Na początek polecam w takim razie strszczenie subiektywne jego wywiadu rzeki„Czas ciekawy, czas niespokojny. Z Leszkiem Kołakowskim rozmawia Zbigniew Mentzel”.

 

'Nie widziałem, nie znałem, nie pamiętam '  przez Krzysztofa Masłonia

 

http://www.rp.pl/artykul/65426.html

Inspiracji do rozważań o życiu, wierze i miłości dostarczą „Opowieści budujące” w wykonaniu Unii Teatr Niemożliwy (Stara Prochoffnia). Artyści sięgnęli po wykłady filozoficzne prof. Leszka Kołakowskiego, tekst zilustrowali animacją rzeźb i wzbogacili muzyką.

Michał Głowiński został tegorocznym laureatem nagrody im. Jana Parandowskiego, przyznawanej przez polski PEN-club za całokształt twórczości. Wśród jej laureatów są m.in. Jerzy Turowicz, Leszek Kołakowski, Jan Józef Szczepański, Tadeusz Konwicki.

Obrona praw jednostki wobec nadużyć władzy to esencja zawodu adwokata – to motto obchodów rocznicy adwokatury.Władze samorządu nadały odznakę „Zasłużony dla adwokatury” Andrzejowi Wajdzie (odebrała ją i podziękowała w jego imieniu Krystyna Janda), prof. Leszkowi Kołakowskiemu, arcybiskupowi lubelskiemu Józefowi Życińskiemu oraz kilkudziesięciu adwokatom.

„Kiedy zaczynasz zastanawiać się nad sensem swojego życia, to znaczy, że chciałbyś je zmienić” – ta myśl prof. Leszka Kołakowskiego stała się mottem czwartego już spektaklu scenicznego Instytutu Metafizyki. Pokaz na Bemowie w siedzibie Teatru GO

Leszek Kołakowski: O co nas pytają wielcy filozofowie 
Połączone w jednym tomie trzy serie cieszących się wielkim zainteresowaniem telewizyjnych wykładów Leszka Kołakowskiego o wielkich filozofach to już prawie minileksykon, a na pewno znakomita zachęta do zajęcia się „umiłowaniem mądrości”.Tacy mistrzowie jak Sokrates, Platon, Arystoteles, Augustyn, Tomasz z Akwinu, Mistrz Eckhart, Kartezjusz, Pascal, Leibniz, Hume, Kant, Kierkegaard, Nietzsche, Husserl, Heidegger - i jeszcze wielu innych nie mniejszych filozofów - stawiają nam pytania. O dobro, o to, czy zasady moralne mają charakter arbitralny, czy można wierzyć w Boga i twierdzić zarazem, że nic o Nim nie wiadomo. I wiele, wiele innych.

W najbliższy piątek, 7 listopada, podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie poznamy laureata corocznej Nagrody imienia Jerzego Giedroycia za działalność w imię polskiej racji stanu. 

 

W tekstach o laureatach czytamy.

Krzysztof Pomian - W 10. rocznicę Października wygłosił odczyt krytykujący władze komunistyczne za zmarnowanie szansy na odnowę systemu, za co, wraz z Leszkiem Kołakowskim, został usunięty z PZPR.

Leopold Unger- „Udało mi się mieć ciekawe życie”, gdzie teksty o Ungerze i do Ungera napisało ponad 30 autorów m.in. Władysław Bartoszewski, Bronisław Geremek, Henryk Giedroyc, Ryszard Kapuściński, Leszek Kołakowski, Bohdan Osadczuk, Jerzy Pomianowski, Adam Daniel Rotfeld, Andrzej Wajda, Lech Wałęsa i Józef Życiński.

Pół godziny później i kilometr dalej w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbywa się spotkanie z profesorem Leszkiem Kołakowskim. Wchodzi z trudem, o lasce, publiczność wita go jak gwiazdę futbolu czy rocka. Pele filozofii. Aula ma 1400 miejsc, ale upycha się około 2 tysięcy ludzi. Mniej więcej tyle, ile przyszło na mecz. Spotkanie trwa prawie dwie godziny – tyle co mecz. Aktorzy na scenie nie zmieniają pozycji, nie wykonują żadnych zwodów. Tylko główkują. Niby nic się nie dzieje, ale nie chce się wyjść.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • Udal sie muzyczny pucz i wystapia kodziarze i to jest pluralizm i wolnosc wyboru.Nastepna odslona...
  • Bylby i Pietrzak bylaby i Kayah czyli pluralizm.Teraz będzie festiwal kodziarstwa.
  • A jaki wynik obstawia Piechocinski? Sawicki powiedzial lub powiedzial klamstwo ze samych ich bylo...

Tagi

Tematy w dziale